Smak na życie

Nie ma przyjemniejszej rzeczy jak czerpanie z życia pełnymi garściami. Jedni czerpią przyjemność ze sportu, inni z muzyki, książki, czy dobrego filmu…itd. ilu ludzi tyle przyjemności z korzystania z dobrodziejstw życia. Jest jednak  coś co łączy wszystkich- JEDZENIE. Niewątpliwie jest to  przyjemność dla większości, ale….. czy każdy umie z niej korzystać? Jak jeść, co i kiedy, aby przyjemność stała się codziennością? Rada jest jedna i prosta - należy jeść smacznie, kolorowo, a przy tym zdrowo i bez wielkich wyrzeczeń. Wprowadzenie takich nawyków żywieniowych, żeby nie były one przymusem czy sztywnymi regułami  pozwolą nam cieszyć się tym co jemy nie martwiąc się o zbędne kilogramy. 

Oto kilka prostych zasad:

- regularne posiłki! Dla niektórych może wydawać się to niełatwym zadaniem, ale dla organizmu jest to najważniejsza zasada. Brak regularności powoduje, iż organizm kumuluje zapasy na moment, w którym będzie potrzebował je wykorzystać. Ponadto nagły spadek glukozy we krwi powoduje, iż dochodzi do ataków głodu, co w konsekwencji prowadzi do jedzenia potraw szybkich, mało wartościowych i kalorycznych.

- śniadanie  powinno być najważniejszym posiłkiem. Powinno składać się w większości z węglowodanów złożonych. Węglowodany są nie tylko głównym źródłem energii dla naszego organizmu, ale także konieczne są do spalania kwasów tłuszczowych. Znaleźć je można m.in. w  produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych, otrębach, ziemniakach, kaszy, owocach. 

- pij wodę! Jest ona niezbędna przede wszystkim do procesów życiowych. Dorosły, zdrowy człowiek powinien dostarczać od 1,5-2,5 litra/dobę. Nie każdy jednak umie wypić taką ilość wody, więc aby nie zapomnieć o wodzie w ciągu dnia należy wypić ok 500 ml rano przed  śniadaniem, a później ok pół godziny przed każdym kolejnym posiłkiem 250 ml(można więcej). Wówczas dostarczymy na pewno 1,5 litra. 

- nie zapomnij o błonniku! Odgrywa on bowiem znaczącą rolę w przewodzie pokarmowym, m.in.: wpływa na perystaltykę jelit i pobudza ich ukrwienie, chroni przed zaparciami, zwiększa objętość treści pokarmowej, co daje uczucie sytości, zwiększa wydzielanie soków trawiennych, zmniejsza wartość energetyczną diety, zmniejsza stężenie cholesterolu oraz zwiększa wydalanie tłuszczów ze stolcem. Nie są to jeszcze wszystkie jego walory, a  już te co wymieniłam nie pozwalają na jego pominięcie w diecie.