Marchew przyjazna urodzie

Marchew należy do warzyw bogatych w wiele cennych składników. Przede wszystkim  zawiera  karoten, czyli prowitaminę A, ale także witaminę B1, B2, PP, K oraz C. Dostarcza także wielu składników mineralnych tj. potas, wapń, fosfor, żelazo, miedź, magnez, cynk. Dzięki tym składnikom marchew wpływa pozytywnie na wzrok, reguluje procesy wzrostu nowych komórek, pracę wątroby, żołądka , wzmacnia włosy i paznokcie , wygładza zmarszczki  i ujędrnia ciało.  

Beta-karoten zaliczany jest do naturalnych przeciwutleniaczy, czyli chroni organizm przed działaniem wolnych rodników oraz innych szkodliwych związków. Jest on bardzo ważny w diecie człowieka  ponieważ z niego organizm najłatwiej wytwarza retinol, tj. witaminę  A.  

Watro dodać, że 100 g marchwi dostarcza tylko 10 kalorii! Tak więc zabrana na lunch będzie doskonałym źródłem witamin i przyczyni się do lepszego samopoczucia.

Oto kilka łatwych przepisów na świeże surówki z marchwi:

  • Marchew i jabłko zetrzeć na tarce. Wymieszać, skropić oliwą z oliwek, i sokiem z cytryny. Doprawić do smaku. Do tego typu surówki oprócz jabłka można dodać seler  lub białą kapustę. 
  • Marchew zetrzeć na tarce, orzechy włoskie posiekać . Wymieszać z miodem i jogurtem naturalnym , doprawić do smaku.
  • Marchew  oraz ogórki kiszone zetrzeć na tarce. Jeden ząbek czosnku wycisnąć, skropić oliwą z oliwek, sokiem z cytryny, doprawić .
  • Marchew i rzodkiewki  zetrzeć na tarce. Jajka i koper posiekać. Wszystko razem wymieszać, dodać jogurt naturalny, doprawić .

Oczywiście to tylko przykłady na to,  że surówka z marchwi nie musi być nudna. Zachęcam do dodawania wszelkich świeżych warzyw i komponowania swoich własnych surówek.